fale
14 آذر 1401 - 12:57

مازوت‌سوزی "نیروگاه شازند" داد اراکی‌ها را درآورد!

شهروندان اراکی با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی خواستار توقف "مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند" اراک شدند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، همزمان با سرد شدن هوا افزایش مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های برخی استان‌های کشور اتفاق می‌افتد و سوزاندن این ماده سمی سبب افزایش  شدید آلودگی هوا می‌شود. یکی از نیروگاه‌هایی که همچنان مازوت‌سوز دارد و اقدامی برای جایگزینی مازوت آن و یا افزایش کیفیت مازوت در آن انجام نشده است، نیروگاه شازند شهر اراک است.

کلانشهر اراک در میان انبوهی از مجموعه‌های صنعتی واقع شده و این موضوع این شهر را به یکی از کلان‌شهرهای آلوده کشور تبدیل کرده است. در این میان مازوت‌سوزی نیروگاه شازند یکی از اصلی‌ترین دلایل آلودگی این شهر است که داد شهروندان را درآورده و در آخرین اقدام، جمعی از شهروندان اراکی با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی خواستار  توقف مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند اراک شدند.

در متن این کارزار آمده است:

ریاست محترم جمهور

ریاست محترم دستگاه قضایی کشور

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

استاندار استان مرکزی

ریاست محترم سازمان محیط زیست

رئیس محترم سازمان محیط زیست استان مرکزی

ضمن سلام و عرض ادب، همانطور که مستحضر هستید، هر ساله در تمامی فصول علل‌الخصوص نیمه دوم سال نیروگاه شازند (اراک) جهت گرمایش بویلرها و ایجاد بخار اقدام به سوزاندن مازوت می‌کند که این سوزاندن مازوت اثرات زیست محیطی مخرب کوتاه مدت و بلند مدت زیادی دارد.

در اثر سوزاندن سوخت‌های فسیلی حاوی گوگرد همچون مازوت، ترکیباتی موسوم به Sox منتشر می‌شوند که بخش بیشتر آن را SO2 تشکیل می‌دهد. SO2 گازی سمی است که برای سلامتی مضر است. این گاز، وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و زمانی که غلظت آن در هوا به بیش از 500ppb برسد، بوی بدی خواهد داشت و همچون گرد مرگ بر سطح شهرهای اطراف می‌نشیند، که در این سطح، کشنده خواهد بود.

این گاز در غلظت‌های پایین‌تر، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، قرمزی چشم و افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی و تنفسی را به همراه دارد. که آمار بالای سرطان در استان مرکزی علل‌الخصوص شهرهای اراک و شازند یکی از علت های مازوت سوزی نیروگاه شازند است.

از این رو از مسئولان محترم درخواست داریم سریعاً مانع از سوزاندن مازوت توسط نیروگاه شازند شوند و گازهای با آلودگی کمتر را جهت تولید برق جهت گرمایش بویلرهای نیروگاه شازند را مانند سایر نیروگاه های کشور فراهم کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897991